Prokrastinace a jak se jí zbavit

Slovo pocházející z latinského „pro-crastinus“ neboli patřící zítřkům. Kvůli prokrastinaci odkládáme všechny povinnosti na poslední chvíli. Dovolila bych si říct, že každý člověk je alespoň z části prokrastinátor.
Že jste toto slovo nikdy neslyšeli? Pamatujete si těch pár dnů ve škole před dávno oznámeným testem, jak jste si říkali, že se začnete učit několik dní předem, ale bez učení jste to dotáhli až do posledního večera před testem? Pokud ne, gratuluji, protože prokrastinací nejspíš netrpíte. Pokud ale ano, vítejte mezi námi prokrastinátory.
motivační cedule
Prokrastinace jako taková není špatná, horší ale bývají důsledky. Člověk se lehce dostane do jakési smyčky prokrastinace. Nic nedělám, pak začnu mít výčitky, že nic nedělám, kvůli tomu o sobě začnu pochybovat, to vede k pocitu bezmoci a opět nic nedělám. A tak pořád dokola. Jako profesionální prokrastinátor ale mohu říct, že prokrastinace občas vede i k velmi produktivním činnostem, u mě se jedná většinou o psaní nebo kreslení. Na druhou stranu za takto vyvolané produktivní chvilky člověk platí jistou cenu: spousta práce na poslední chvíli, když už termíny hoří.
Jak se prokrastinace zbavit? Na toto téma existuje několik knížek a i po internetu se válí spousta užitečných rad. Zaprvé si musíte uvědomit, že prokrastinujete a říct si, že s tím chcete něco dělat. Nemusí se to zdát jako moc, ale nic nepomáhá víc, než víra v sama sebe.
podzimní relaxace
Řekněte STOP odkládánía dejte se do práce. Pokud máte málo energie, najděte si způsob jak ji získat. Například si trochu zacvičte, běžte se projít, občas se stačí jen zvednout a dojít k lednici a zpět. Připomeňte si, proč chcete uspět v daném úkolu, najděte si motivaci (např. obrázek nového auta, které si koupíte za vydělané peníze z úkolu)
Jak začít?Na tuto otázku si musíte sami odpovědět. Najděte si něco, s čím můžete ihned začít a nemusíte na nic čekat. Chcete se posunout o krok dál, ne hned udělat všechno.
Řekněte sbohem odporu a strachu a nečekejte na ideální příležitost, která se stejně nikdy nedostaví. Nečekejte hned dokonalost, naopak, můžete být i nedokonalí. Právě touha po dokonalosti může být jeden z důvodů, proč nás naše mysl od úkolu odrazuje. Začněte HNED!
Pak už nezbývá než pokračovat v práci a postupně se s prokrastinací rozloučit.