Vaše bonita může být lepší, než to na první pohled vypadá

Mnoho žadatelů o půjčku se vrací z klasických bankovních domů s nepořízenou právě proto, že mají nízkou bonitu. To může v praxi znamenat ledasco. Pod takovým hodnocením se mohou skrývat nízké příjmy stejně tak jako vysoké výdaje. Takže i když máte třeba vysoký příjem, ale živíte z něj početnou rodinu a nákladnou domácnost, tak nemusíte posuzovacím sítem projít. Nicméně stejně tak jim nemusí projít ani člověk, který má průměrné i nižší příjmy, a přesto jsou jeho výdaje mizivé, takže každý měsíc mnoho peněz ušetří.

úvěrová tíseň

Nicméně na něco takového banky nehledí. Banky mají pro výpočty bonity žadatelů připraveny standardní výpočty a pravidla, která platí stejně pro všechny bez přihlédnutí k individuálním odlišnostem. A to v praxi znamená, že i když ze svého příjmu ušetříte hromadu peněz, tak vám takové úspory banka neuzná, neboť například počítá s minimálními výdaji na domácnost ve výši čtyřiceti procent z příjmu.

dokumenty

Pokud právě v takové situaci v bance neuspějete, může být pro vás výhodné požádat o nebankovní hypotéku. Lidé zpravidla pátrají po hypotéce bez doložení příjmu, protože se mylně domnívají, že u takového úvěru nebudou muset dokládat, jaká je výše jejich příjmů. Tak to ale ve skutečnosti nefunguje, a ať už požádáte o peníze na libovolném místě, tak počítejte s tím, že v každém případě věřitel vaše příjmy prověří, ať už jde o banku, nebankovní společnost či někoho jiného. Je to nezbytné z hlediska zákona, a také proto, že nikdo nestojí o dlužníky, kteří nedostojí svým závazkům. Nicméně i tak vám v mnoha ohledech může právě nebankovní společnost vyjít více vstříc, než banka, především z toho důvodu, že bude vaše příjmy posuzovat individuálně a v kontextu vaší konkrétní situace a vašich možností. Nebudete se tak muset trápit žádným nespravedlivě nastaveným univerzálním paušálem, ale rozhodovat budou vaše skutečné příjmy a reálné výdaje.