Stěhování nemusí být jen namáhavá dřina a psychické trauma

Že nemáte organizační schopnosti a snadno podléháte při stěhování bytů Praha Odnes to depresivní náladě, je pouze výmluva. Ve skutečnosti talent tohoto druhu dříme v každém z nás, jen je třeba postupovat systematicky a s rozvahou, a využít tužky a poznámkového bloku a každou drobnost si zaznamenat. Rozhodně nic neprovádějte na poslední chvíli a sestavte si několik týdnů předem velmi podrobný itinerář, bod po bodu.

plastová přepravka

První věc, kterou musíte zvážit, je způsob provedení celé akce. Buď to zkusíte zvládnout sami, nebo poskytnete důvěru stěhovákům. Pustíte-li se do toho na vlastní pěst, budete pravděpodobně potřebovat pronajmout na pár hodin, na celý den, nebo na více dnů transportní dodávku. Nezapomínejte ovšem na pojištění (u pojišťovny – ne v půjčovně), které se vyplácí sjednat formou „all inclusive“, to pro případ, že byste při manipulaci s břemeny poškodili vozidlo. I drobný škrábanec na karosérii se pak bez pojištění značně prodraží.

Cenový rozdíl mezi půjčenou (a pojištěnou) dodávkou na celý den a mezi službou profesionálních stěhováků není tak velký a vyplatí se důkladně zvážit obě varianty. Nezapomínejte ovšem, že vás po nastěhování čeká ještě vybalování a úklid věcí a administrativní obchůzky po úřadech a institucích, aby vám zbyl dostatek sil, a to nejen fyzických.

stěhovací rudl

Příležitost ke generálnímu úklidu

Každá změna pobytu je vhodnou příležitostí k probírce nashromážděných věcí.

Proberte šatník – udělejte si čas na vyzkoušení šatstva a obuvi, jistě se najde něco, co můžete darovat potřebným lidem, kteří ocení každou drobnost.

Zbavte se prošlých potravin – rozhodně nezanedbávejte prošlé záruční lhůty u trvanlivých potravin. Co je prošlé, nekompromisně patří do odpadního kontejneru.

Dílna a garáž – zaschlé barvy a tmely, zkorodované autodíly, rozbité nářadí a zbytečné součástky nebo materiál také vyřaďte včas.

Sportovní potřeby – divili byste se, kolik nepotřebných sportovních pomůcek a náčiní se najde ve sklepech bytových domů. Možná i vy máte v suterénu nějaké staré lyže, bicykly, in-line brusle nebo skejty.

Hračky – staré dětské kočárky a panenky, autíčka a autodráhy, stavebnice, a to, z čeho již vaše ratolesti odrostly, můžete nabídnout svým známým, anebo to darovat charitě.