Nitě známe dobře všichni, ale vyznáte se v nich? Jak si vybrat nit pro šicí stroj nebo ruční šití?

Občas si každý z nás potřebuje něco zašít, možná doma máte šicí stroj a chcete začít šít i své vlastní oblečení. Bez nití to ale nepůjde. Jak se v nich vyznat?

Nitě známe dobře všichni, ale vyznáte se v nich? Jak si vybrat nit pro šicí stroj nebo ruční šití?

Nitě nejsou pro nikoho neznámou, i když jste třeba nikdy nic neušili, jistě víte, že bez nich by oděvy ani nemohly držet pohromadě. Jde o velmi důležitou textilní galanterii, vlastně jsou úplně nejdůležitější. Rozhodli jste se, že si něco ušijete nebo jen potřebujete něco malého opravit či zašít dětem roztrhané kalhoty? Pak k tomu potřebujete právě vhodnou nit. Nití je na trhu velká spousta, liší se však svou tloušťkou i tím, na co jsou vhodné. Zkuste se v tom alespoň trošku orientovat, není to nic složitého.

pexels-photo-2564890

Ruční šití nebo šití na stroji

V dnešní době už se zase rozmáhá domácí šití, protože je to velmi výhodné a naučit se šít není zase tolik těžké. Pro začátečníky ale může být první šití docela boj, ono totiž stačí špatně vybrat nit a dílo se nemusí podařit, i když se skutečně budete snažit. Nitě prima-obchod bychom měli v první řadě vybírat podle toho, zda se chystáme šít ručně nebo na stroji. Nitě, které jsou určené pro šicí stroje, jsou jiné a jsou i pevnější, ty pro ruční šití obvykle najdeme i v malém domácím šitíčku, jsou tenké a dělí se dále i podle toho, zda se má jen přišívat knoflík nebo třeba ručně opravovat třeba potrhané oblečení.

pexels-photo-1121184

Orientovat se můžete i podle toho, jak jsou nitě označeny, zapamatujte si, že čím menší číslo v označení naleznete, tím silnější nit také je. Jedinou nití, kterou ale nikdy nic nezašijete, je rozhodně takzvaná stehovka. Ta se vyrábí jen v několika málo neutrálních odstínech a slouží pro vytvoření pomocných stehů, vždy se nakonec odstraní. Nejběžnější jsou pak nitě bavlněné, ty mohou být matné nebo lesklé, právě lesku se dosahuje speciální technikou, bavlněné nitě ale seženete v nejrůznějších odstínech. Jsou také určeny jak pro ruční šití, tak i pro šití na šicím stroji. Velmi jemné ale přesto neskutečně pevné jsou nitě hedvábné, na běžné šití se moc nevyužívají, slouží spíše na obšívání knoflíkových dírek nebo k šití velmi jemných materiálů jako je například právě hedvábí. Užijete je ale i při šití z vlněných materiálů.

Jak rozpoznat kvalitu?

Nití je skutečně k dostání velká spousta, kromě toho, že se každá může využívat na něco jiného, liší se i svou kvalitou. Ne všechny nitě jsou dostatečně pevné, mohou se trhat. Nejlépe si kvalitu nitě ověříte tak, že jí kousek z cívky odmotáte. Pokud se poté začne nit samovolně kroutit a smotávat, poznáte, že není velmi kvalitní. Pořádná a kvalitní nit se totiž nekroutí a drží svůj tvar. Platí zde to, co i u ostatního zboží, za kvalitu si musíte trošku připlatit.

Se správnou nití se vám bude šít jedna báseň.