Vyberte si kvalitní a levné oleje podle potřeby

Olej potřebujeme zkrátka snad do všech strojů. Prakticky zajišťuje mazání a správnou funkci všech pohyblivých prvků na daném stroji, s kterým pracujeme, nebo nám nějakým způsobem zajišťuje služby. Díky mastnotě je jeho úloha na daném místě vysoce důležitá, dokonce snad i klíčová.
1. snižuje tření a opotřebení pevných částic
2. zabraňuje nečistotám, aby si zde udělaly nějaké nánosy
3. odvádí vzniklé teplo, tudíž nedochází k přehřátí
4. působí jako těsnící prvek, takže vyplňuje případné mezery
5. ochraňuje veškeré kovové prvky před případnou korozí
rezavý stroj.jpg

Existuje mnoho různých olejů

Nejen svým označením, případně značkou, ale také vhodným typem do určených strojů nebo částí. Jiný olej se bude používat do sekaček, průmyslových strojů nebo dopravních prostředků.
Motorové oleje – zajišťují hladký chod a dlouhou životnost našeho dopravního prostředku. Při jeho výběru je nutné sledovat hlavně parametry, které používáme v daném vozidle nebo motocyklu. Hlavní je viskozita oleje, která se značí ve formátu například 5W-40.
Co tato čísla vlastně znamenají?
5W – popisuje mazací schopnosti oleje, ale pozor při zimních teplotách. Čím nižší je číslo, tím lépe maže, ovšem v letních teplotách bude jeho efektivnost podstatně nižší.
40 – zde se popisují vlastnosti oleje v létě, takže čím vyšší číslo, tím bude olej zvládat vysoké provozní teploty.
Důležité je ale dolévat olej, který máme doporučený od výrobce a zachovávat toto označení. Také je dobré si označit motor s uvedeným olejem, což usnadní práci při zakoupení nového.
motor automobilu.jpg
Převodové oleje – jejich úkolem je chránit převodové systémy motorových strojů a také snižují spotřebu paliva. Při výběru je nutné se řídit pokyny v příručce našeho vozu. Vybírat můžeme levné oleje podle viskozity, výkonnostní charakteristiky, ale také množství litrů.
Hydraulické oleje – okolo nás existuje spoustu zařízení, které se bez těchto olejů neobejde, aby správně fungovaly.
Průmyslové oleje – najdou svoji pozici v typických strojních dílech. Vzhledem k jejich náročnosti jsou nutné kvalitní vlastnosti oleje, které zaručí správnou funkčnost strojů.