Finanční gramotnost

Jakou roli hraje v dnešní době finanční gramotnost a jak je finanční gramotnost důležitá u dospívajících lidí?

Co to vlastně finanční gramotnost znamená? Finanční gramotnost znamená podvědomí o hodnotě peněz- tedy když si člověk umí představit například to, co znamená tisíc korun českých a co pro takový obnos peněz musí udělat.
peníze v komínkách.jpg

Tato znalost je velice důležitou v dnešní době, bohužel mnoha lidem (zejména mladým a dospívajícím) tato znalost chybí.

Čím to je způsobeno? Zejména tím, že mladí lidé dnešní doby dostávají vˇse “zadarmo”- tím myslím, že dostávají peníze od maminky a od tatínka a nemusí pro ně téměř noc udělat. Nemusí pracovat, protože jsou chudáčci studenti a rodiče se jim z dobré vůle snaží ulevit a pomoci, ale bohužel si neuvědomují, že jim tím akorát uškodí.

Je obrovským skokem, když mladý se člověk po studiu (kdy nebyl zvyklí nikdy pracovat a veškeré potřebné finance dostával od svých rodičů) osamostatní, začne pracovat a musí si financovat sám své výdaje z peněz, které si vydělá v práci.
ozančení výpočtu.jpg

Vždy pak dojde k “prozření” a uvědomí si, že pracovat není taková “sranda”, jak by se mohlo na první pohled zdát. Většina dospívajících studentů se totiž těší, až se osamostatní, protože si myslí, že budou mít mnoho peněz a budou si moci bezstarostně užívat života, a to právě díky penězům, které si vydělají prací.

Právě díky tomuto je nutné, aby rodiče učili své děti finanční gramotnost již v útlém věku. Čím dříve děti poznají hodnotu peněz, tím menší pro ně bude skol toho, že si začnou platit vše sami.

Závěrem napíši jen to, že je každá pracovní zkušenost (kdy si dítě vydělává své vlastní peníze) velice cennou, i když se to nemusí na první pohled znát. Pracovní zkušenosti nám totiž pomáhají poznávat hodnotu peněz, a to je jedna z nejpodstatnějších znalostí dnešní moderní doby.