Zvažujete hypotéku?



Mít vlastní bydlení je dnes poměrně složité. Jen díky hypotéce může většina lidí bydlet ve svém. Problém s hypotékou je ale v tom, že ne každý ji dostane. Každá banka posuzuje žádost individuálně, a na její posouzení má vliv celá řada faktorů. Žadatelé nesmí mít dluhy, být v registrech dlužníků, nebo nesmí mít příliš vysoké náklady na život oproti příjmům. Čím více peněz vám na konci měsíce po zaplacení všech výdajů zbude, tím lépe pro vás. Ale tím to nekončí.

podpis smlouvy

Musíte mít i

  1. Nemovitost k rekonstrukci nebo stavební pozemek
  2. Naspořenou určitou sumu z celkového objemu hypotéky

Samozřejmostí jsou dostatečné příjmy, díky kterým bude žadatel schopný úvěr splácet. Mnoho lidí se snaží vzít si vyšší hypotéku, aby si mohli koupit dražší dům. Jenže problém je v tom, že jakmile skončí fixace, splátky se mohou navýšit o několik tisíc korun každý měsíc, a to může být pro mnoho lidí zásadní chybou, kvůli které by museli svůj domov prodat. Je důležité velice pečlivě zvažovat, jak vysokou hypotéku si můžete dovolit.

peníze dolary

Součástí každé hypotéky je vinkulace, což je institut, který dlužníkovi znemožňuje nakládat s nemovitostí zatíženou hypotékou. V praxi to znamená, že se na nemovitosti zapíše zástava na katastru nemovitostí ve prospěch věřitele, tedy nejčastěji banky. Slouží k tomu, aby dlužník nemohl s nemovitostí disponovat například v případě, že by si chtěl vzít další úvěr a nebo nemovitost prodat a peníze si nechat.

Kdo má hypotéku, ten musí počítat s tím, že bude muset zástavu bance umožnit, protože banka bez ní peníze nevyplatí. Proto je nutné mít nemovitost v osobním vlastnictví. Málokdy by banka poskytla úvěr někomu jinému než tomu, kdo je v katastru zapsán jako vlastník zastavené nemovitosti. Proto si tyto informace ověřte a zajistěte si vše tak, aby průběh čerpání hypotéky byl pro vás co nejhladší.